Žijeme v uspěchané době, kdy se snažíme stihnout milion věcí a často litujeme toho, že má den pouze 24 hodin. Položme si otázku: je těch úkolů na nás opravdu příliš a nic nestíháme nebo se nám do nich jen nechce, úkoly odkládáme na druhý den, na pondělí, na neurčito?
A teď si představte, co kdyby jste měli chuť na všechny ty úkoly, co kdyby se vám CHTĚLO do toho všeho pustit? Představte si ten pocit na konci dne, kdy máte smazány všechny vykřičníky, odškrtnutý celý TO DO list a odcházíte domů s pocitem, že dneska jste byli vážně produktivní. Jen si představte TEN pocit!
Co s tím? Kde začít? Začněte u sebe, začněte se svojí hlavou. Produktivita se ukrývá jen a jen ve Vaší hlavě. Pokud ráno přijdete do práce s pocitem, že na Vás čeká ZASE ta hrozná zbytečná administrativa, která je vlastně pouze byrokratický nesmysl, ale jinak úplně k ničemu, věřte, že dnes bude ten den, kdy nic pořádně neuděláte. Nebo to bude hodně bolet. Ale pokud přijdete do práce s pocitem, že dnes to půjde, tu administrativu uděláte levou zadní a pustíte se do práce s chutí, nejen, že budete mít práci hotovou za polovinu času, ale pravděpodobně odvedete i kvalitnější práci, a navíc bez pocitu frustrace.
PRODUKTIVITA vychází z MOTIVACE. Opět jsme u motivace. Opět si potvrzujeme, že správná motivace je tím klíčem.
Věděli jste, že produktivita práce se dá měřit a analyzovat? Spousta společností provádí měření produktivity svých zaměstnanců a pak provádí opatření, které by mělo zaměstnance více motivovat, a tím zvednout jejich produktivitu. Opět platí, že celková spokojenost a motivace zaměstnanců velmi často ovlivňuje úspěšnost celé společnosti.
Pár návodů, jak si zvýšit produktivitu práce:
Dvouminutové pravidlo:
Princip dvouminutového pravidla je velmi jednoduchý. Podle podnikatele Steva Olenskiho jde o nejefektivněji strávený čas v práci. V podstatě jde o to, že pokud Vás během práce napadne úkol, o kterém si myslíte, že zabere nejdéle dvě minuty, udělejte ho okamžitě. Na nic nečekejte! Pokud byste úkol (klasicky) odložili na později, je více než pravděpodobné, že nad ním nakonec strávíte mnohem více času.
Dost bylo Multitaskingu:
Multitasking – umění dělat více věcí dohromady. Zlí jazykové tvrdí, že ho ovládají převážně ženy. Pokud je na tomto něco pravdy, je se mnou něco opravdu v nepořádku. Schopnost multitaskingu zvyšuje produktivitu práce – říkají. Opak je pravdou. Psychologové se shodují, že provádění více činností najednou nám v konečném důsledku zabere větší množství času. Našemu mozku prostě trvá mnohem déle, než se začne koncentrovat a snižujeme pak naší produktivitu až o 40%!
Nepracujte v kuse, odpočiňte si !
Dělejte si alespoň malé přestávky. Běžte si pro kafe – čaj – vodu, protáhněte se, prohoďte pár slov s kolegou. Náš mozek se nezvládne soustředit nepřetržitě více jak jednu hodinu, proto mu dopřejte odpočinek. Bohatě se Vám odvděčí.
Nechte chvilku okolní svět, hlavně ten na sociálních sítích, jen tak plout bez Vás
Pokud Vás opravdu tlačí čas, potřebujete dodělat co už včera hořelo a zároveň si nemůžete dovolit vypnout a zamknout telefon do šuplíku, ztište nebo lépe…..úplně vypněte všechny notifikace. Oni Vám ty novinky a lajky neutečou 😊. Navíc si alespoň ověříte dnes tak propíranou závislost na sociálních sítích.
Tip: Aplikace Forest (fenomén dnešní doby ekomaniaků):
Jedna z mnoha aplikací, které „zablokují“ Váš telefon. Nastavíte si aplikaci např. na 20 min, což je čas, po který Vám nebudou chodit žádné notifikace. Při splnění časového limitu Vám vyroste strom. Problém nastane tehdy, když Vám to přeci jen nedá a chcete se na telefon podívat, stromeček umře. No a pokud jste pilné včeličky, můžete si vypěstovat celý les. 😊
Spánek!
To, že je kvalitní spánek důležitý, víme všichni. Že nedostatek spánku snižuje koncentraci, paměť a má velmi špatný vliv na logické uvažování, víme taky. Každý člověk je nastavený trochu jinak a stačí mu odlišná doba spánku. Obecně se tvrdí, že by se mělo spát 7 – 9 hodin spánku. (Můj dotaz zní: „Kdo dnes zvládá spát 9 hodin?“)
A zajímavost na konec.
Digitální agentura Sherpas v roce 2019 zavedla 4 denní pracovní týden. Co to pro zaměstnance a společnost znamená?
Zaměstnanci chodí do práce pouze na 4 dny (nebo na 6,5 hodiny denně) a dostanou stejnou odměnu jako za klasickou pracovní dobu 5 dní v týdnu. Důvodem je zvýšení produktivity práce, lepší organizace práce každého zaměstnance a samozřejmě zlepšení kvality osobního života. Zároveň toto rozhodnutí však nesmí ovlivnit koncového zákazníka .
Jaké jsou výhody?
• Zaměstnanci si lépe skloubí svůj osobní a pracovní život
• Zvýšení produktivity a snížení stresu na pracovišti
• Konkurenční výhoda a nový benefit pro zaměstnance
Co je velmi důležité neopomenout?
• Komunikovat změnu se všemi zaměstnanci a domluvit se s nimi na opatřeních.
• Zajistit dostupnost. Neznamená to, že si v pátek zaměstnanci vypnou telefon a jsou dostupní zase až v pondělí.
Sherpas je jedna z mála společností v Čechách, která se odvážila k takové revoluci. Obecně jsou společnosti spíše zdrženlivější. Já osobně bych samozřejmě brala 4 pracovní dny v týdnu všema deseti, ale upřímně si myslím, že tam ještě prostě nejsme.
Co vy a Vaše produktivita? Máte nějaké zaručené tipy a triky, které Vám pomáhají s každodenním shonem a plněním povinností? Rádi Vaše zkušenosti nasdílíme dál.
Jsme v tom přeci společně.💙
Autor článku: Dita Nováková